• Tydzień w grach
  • Posts
  • Okiem Deva - Tydzień w grach #1 : CES, Jason Schreier, BioWare i cała reszta

Okiem Deva - Tydzień w grach #1 : CES, Jason Schreier, BioWare i cała reszta

Szybkie podsumowanie pierwszego tygodnia 2022 roku. Zaczynamy CESem, zahaczymy o Jasona Schreiera i BioWare oraz dorzucę kilka ciekawych podsumowań ubiegłego roku.

Opinie z tego tygodnia

Podsumowanie

CES (Consumer Electronic Show) odbył się w dniach 6–8 stycznia 2022. Zaprezentowano masę nowinek technologicznych z zakresu elektroniki użytkowej, rozwiązań, które sprawią, że nasze życia staną się lepsze (a przynajmniej tak twierdzą ich producenci), no i w końcu — gier. Zarówno sprzętu, jak i oprogramowania w tym zakresie.

Karty graficzne i procesory

Rynek kart graficznych nie jest łaskawy dla graczy. Czynniki mikro i makroekonomiczne sprawiają, że kart na rynku jest mało, a dodatkowo kosztują 40%-60% więcej, niż ich sugerowana cena detaliczna (pomijając zbrodnicze ceny na aukcjach tworzonych przez scalperów).

Nvidia wprowadzi na rynek układy RTX 3050 (budżetowe, mocno obcięte modele, które wciąż będą kosztowały grubo powyżej 1000 PLN), oraz RTX 3090 Ti (high-endowe układy, których nikt nie zobaczy na oczy).

AMD zaprezentowało nowe iteracje procesorów do laptopów i stacjonarek, a także tani układ RX 6500 XT, które być może zmieszczą się w granicach 1000 PLN.

Intel poza nowymi modelami procesorów… nie pokazał nic ciekawego. Wszyscy czekają na ich układy graficzne ARC, których niestety nie zaprezentowano, a ponoć mają zawojować i uratować rynek GPU.

Od połowy 2020 roku cały świat odczuwa braki nie tylko w sprzęcie do grania, ale i elektronice użytkowej w ogóle i widać firmy nadal nie do końca dobrze sobie radzą z aktualnymi problemami.

Komputery gamingowe

ASUS zaprezentował nowego gamingowego laptopa ROG Flow Z13 z Intel Core i9–12900H CPU i GPU z układem RTX 3050 Ti.

Razer z kolei zaszalał z Project Sophia, gamingowym biurkiem z olbrzymim wyświetlaczem w wersji 65 i 77 cali.

Za ciosem poszły też wszystkie inne popularne marki sprzętu gamingowego, lecz poza paroma kuriozami raczej widziałem tutaj naturalną iterację sprzętu.

Playstation

Najlepsze na koniec. Poza prężeniem muskułów, iż 17 studiów tworzy gry na wyłączność dla Sony, zaprezentowano nowy headset do wirtualnej rzeczywistości PSVR2. Patrząc na parametry tego urządzenia, być może będzie to pierwszy sprzęt, który będzie wart mojej uwagi. Do tej pory wszystkie platformy VR były kombinacją następujących problemów: nieporęczne, skomplikowane w instalacji, o słabej jakości parametrach i niewielu ciekawych grach. Pierwszy raz widzę szansę na rozwiązanie większości tych mankamentów, dodatkowo tytuł stricte na PSVR2, Horizon VR : Call Of The Mountain rozbudza wyobraźnię.

Źródła i alternatywne komentarze

Podsumowanie

Gary McKay, szef BioWare przedstawił na firmowym blogu post podsumowujący aktualny stan prac firmy nad nowymi odsłonami serii Mass Effect oraz Dragon Age. Poruszył temat kłopotów i konieczności adaptacji zespołów w trakcie pandemii, jednocześnie zaznaczając, że to tylko zacieśniło więzi w firmie. Niegdyś studio naciskające na stacjonarną pracę, zaczęło zatrudniać ludzi w trybie pełni zdalnym.

Zachęcił również graczy do analizy poniższego tweeta w kontekście nowej odsłony Mass Effect:

Potwierdził również, że nowy Dragon Age będzie tytułem dla pojedynczego gracza.

Opinia

Jako gracz widzę w tym poście dużo szczerości, którą środowisko bardzo ceni. Jako developer zdecydowanie popieram transparencję nie tylko względem swojego zespołu, ale i klientów, toteż może i wpis jest sprytnym zagraniem marketingowym, by odnowić zainteresowanie produktami firmy, ale nie można nie docenić bardziej otwartej postawy szefa studia, które miało ostatnio tragiczną passę. Zdecydowanie pozytywną informacją jest dopasowanie się BioWare do aktualnej rzeczywistości produkcyjnej wciąż obracającej się wokół pracy zdalnej. Z pewnością ta zmiana poszerzyła im pulę talentów, które można pozyskać i usprawni prace nad nowymi tytułami.

Źródła i alternatywne komentarze

Podsumowanie

Artykuł Jasona Schreiera o stanie studia Ghost Story Games prowadzonego przez Kena Levine, twórcę oryginalnego BioShocka przedstawia go w dość negatywnym świetle. Kultura pracy studia, perfekcjonizm i złe zarządzanie doprowadzają do odpływu talentów, a także tragicznie przeciągającego się procesu produkcyjnego gry.

Ponadto wg dziennikarza, byli pracownicy studia oskarżają Levine’a o gwiazdorzenie, brak spójnej wizji i częste wywracanie pomysłów do góry nogami. Schreier w kolejnych akapitach opisuje sytuacje i genezę nowego studia, a także wskazuje, że niebawem minie 8 lat produkcji, a nadal nic nie wiadomo o nowej grze GSG.

Nad domiar złego podkreślany jest toksyczny styl prowadzenia firmy polegający na poniżaniu pracowników, podnoszeniu głosu i wyżywaniu się na nich oraz pokazywaniu im, że na każdym kroku są do zastąpienia przez nagłe zwolnienia. Pojawiają się jednak informacje o chęci naprawy obecnej sytuacji.

Opinia

Jason Schreier jest dość zasłużoną personą w branży dziennikarstwa growego, napisał 2 świetne książki (‘Blood, sweat & pixels’ oraz ‘Press reset’) oraz nie popełnił podstawowego błędu w kontekście ujawniania niewygodnych faktów — nie ujawniał swoich źródeł jednocześnie udowadniając, że historie, które opisywał nie były wyssane z palca.

Patrząc jednak na komentarze pod jego tweetem:

Nie wszyscy podzielają jego zdanie, oskarżając o nadinterpretację faktów. Ponadto pojawiają się kolejne negatywne komentarze dotyczące etyki jego pracy:

Moim zdaniem jednak, jak bardzo nieprzyjemną osobą Schreier by nie był, jakoś przez tyle lat masa osób zgłasza się do niego i dalej udziela mu wywiadów. Niezależnie więc od jego postawy, w mojej ocenie uprawia on dobre dziennikarstwo, niekoniecznie musi być ono zawsze wygodne dla osoby lub grupy osób, o których pisze.

Zdarzały mu się już potknięcia w karierze i tutaj należy rozliczać go z każdej nierzetelności, oczywiście. Hiperbolizacja czy niezrozumienie procesu, jakim jest tworzenie gier, też może sprawiać takie wrażenie. Jednakże Jason Schreier operuje dostatecznie długo na tym rynku, by mieć własną opinię na temat produkcji gier.

Bycie twórcą, który ma potencjał, by stworzyć coś niesamowitego, na pewno daje wiele możliwości, ale talent merytoryczny to nie wszystko. Ostatecznie więc zapewne źle się dzieje w Ghost Story Games, być może jednak nie jest tam tak dramatycznie, jak dziennikarz opisuje.

Źródła i alternatywne komentarze

Najciekawsze podsumowania ubiegłego roku

Reality has, quite frustratingly, knocked on the video game industry's door and said "hello! We've come here to stress you out again."

Valve's annual pageant allows the Steam community to vote for their favorite game in a range of categories.

What made it to the tippermost toppermost heights?

It’s time to talk about the top games of 2021, but first...

Variety saved the year from malaise and a series of delays.